2009. december 2., szerda

Dolgozok ám

Igazán szorgalmas vagyok. Minden este foglalkozok valamilyen kézimunkával.

Időnként kötöm a takarót, kb. fél óra egy négyzet megkötése.

Tegnap és ma elkészült a legújabb Keresztszemes magazinból egy kis kép. A négylevelű lóherés malackás. Nem szeretem ezeket a csepp kézimunkákat. Baromi sok munka, a végeredmény egy kis tenyérnyi vacak, ami így semmire sem jó, még utána kreatívkodni kell, hogy valahogy kinézzen, valamire alkalmas legyen.

Az ilyen csepp keresztszemeket sem szeretem. A nagyobbakhoz vagyok szokva. Igazából értem én, a nagy színválaszték miatt kell mostanában osztott hímzővel dolgozni. Régen, az ántivilágban még perléfonallal hímeztem, vagy gyöngyfonallal. Én személy szerint sosem használtam hímzésre selymet. Egy gyöngyös sálat kötöttem Mátra selyemből.

A gyöngykészletekkel szemezek naponta, kicsit nézegetem a sok gyöngyöt, alkatrészt.

Olvasom kedvenc kézimunkás könyveimet.

Nézegetem a neten, milyen projektet tudnék elkészíteni. Jó szó ez a projekt, olyan tudományosan hangzik:-) Szóval nézem, milyen ékszert tudnék elkészíteni.

Találtam fél kiló szép fonalat, csináltam próbakötést, finom kis kardigán vagy mellény lehetne belőle. Még végzek nyakpróbát, hátha pulóverként is tudnám hordani. De régen kötöttem ekkora darabokat:-)

Időnként tudósítok.

2009. november 15., vasárnap

Kézműves kiállítás

Voltam a kiállítás és vásáron. Nem tudom, mit vártam, de csalódás volt. Összezsúfolva az a sok kis asztalka, alig lehetett elmenni a sorok között, a helyet még a lelkes kipróbálók is csökkentették.
A belépő 600 Ft volt, ezért járkálhattam a fűtött épületben, és ingyen mehettem WC-re. Ezen kívül semmit sem adtak ingyen. Aki kézműves dolgot akart kipróbálni, előre kellett leperkálnia a pénzt a dologért. Tényleg régen voltam ilyen helyen, mert ahogy elnéztem, ez rajtam kívül mindenkinek természetes volt.
Amúgy sokféle kiállító volt, foltvarrók, fazekasok, bőrösök, ékszerkészítők többféle technikával, lámpaernyőkészítő, mézeskalácsos, játékkészítő, stb. Különböző, most divatos technikákhoz lehetett alapanyagot beszerezni. Pl. szalvétatechnikához dobozt, tálcát, gyöngyözéshez mindenfélét, albumkészítéshez papírt és kis bigyókat, keresztszemes készleteket.
Sétáló ember sok volt, vásárolni kevesebben vásároltak.
Lehetett könyvet is kapni, népies iparművészeti ruházati cikkeket, sokféle gyöngyékszert, még rongyszőnyeget is. Kedvencem az a szőnyeg volt, ami 1000 Ft-ba került, és a nyár végéig lehetett kapni az IKEA-ban 500 Ft körüli áron.:-)
Látszott már, hogy jön a karácsony, mert sok karácsonyi dekorációt is láttam.
Számomra ez a kiállítás ötletszerzésre volt jó. Persze, ha belegondolok, miért is elégedetlenkedek, amikor egy csomó árust, készítőt, kereskedőt, hobbiárust láthattam egy helyen, és valószínűleg az elkövetkező hónapokban ilyen nagy választékot nem fogok látni sehol.

2009. november 14., szombat

Mai program

Ma elcsattogok a Petőfi csarnokba, terepszemlét tartok, milyen is a kézműves vásár. Régesrégen, amikor még nem volt divatos ez a szó, hobbi kiállításon többször is voltam ott.

Ma kézművesnek illik mondani. Ja, és persze kreatívnak azt, aki bármit is csinál. Merthogy ma mindenki kreatívkodik, nem kézimunkázik, mert az olyan gáz kifejezés. Nem gáz az, csak a sok bunkó suttyó, aki még életében nem látott kötőtűvel és fonalgombolyaggal embert, de még csak tűvel cérnával varrogatót se, a kézimunkát még csak értelmezni se tudja.

Szóval kézműves vásár. Remélem, sok érdekeset és szépet látok majd. Még az is lehet, hogy végre megtudom, milyen a törökhorgolás, és talán a gyöngyhurka készítését is el tudom lesni. Jelzem, ez utóbbira van szakirodalmam, csak a gyakorlati kivitelezés valahogy nem igazán sikerül. Persze ott csak a gyöngy és fonal szó szerepel, pedig a milyenben van az eb elhantolva.

Húúúúú, egyre jobban ereszkedik le a köd, pedig reggel 9 óra van. Na, az időjárásjelentésen is túlvagyok:-))

Tehát ezen a hétvégén léleksimogató szépségeket fogok látni a Kézműves Kiállítás és Börzén.

2009. november 11., szerda

Közeleg a karácsony

A napok rohamtempóban követik egymást. Már majdnem november közepe van. Itt az ideje a karácsonyi meglepetéseket elkezdeni. Még van idő kicsit nagyobb darabra is, vagy több kicsire. Később már csak gyorsan, könnyen készíthető tárgyak jöhetnek szóba.

Gondolkodtam, milyen lakásdíszt készítsek. Még nem jutott eszembe semmi.:-(

2009. november 7., szombat

Új ötletem

Borzasztó dolog az, amikor az embernek sorba jönnek az ötletei, mit kellene csinálni, aztán valahogy nem jut rá ideje.
Ma pakoltam a szobában. Megtaláltam - mit megtaláltam, eddig is az orrom előtt volt - néhány kis szőnyeget. Rongyszőnyegek, a kék-sárga áruházból. Még tavasszal szereztem be őket, annyira jól néztek ki, akkor persze más terveim voltak velük...
Tehát megvannak a rongyszőnyegek. Ezek olyan csinos kis tengerész stílusúak. Persze nem rongyból vannak, nagyon szép az anyaguk. Némelyik kicsit puhább finomabb, a többinek jó tartása van. Csíkosak, végükön saját anyagából való rojttal.
Remélem sikerült elképzelni.
Tehát itt vannak a szőnyegek. Nem nagyok, ha jól emlékszem, 60X90 centiméteresek.
Ma úgy érzem, néhány szőnyegnek át kellene alakulnia párnává. Vannak elég nagy kispárnáim, amik díszpárnaként funkcionálnak, ezekre pont jó lenne. Nem csinálok nagy cirkuszt vele, összevarrom a két oldalát, a rojtos részt behajtom, és úgy varrom össze.
Így, ha megunom a párnát, lehet belőle ismét szőnyeg.

2009. november 1., vasárnap

Első ecsetvonások

Ma végre eljutottam a festésig. Az első ecsetvonásnál rájöttem, hogy még mindig nem tudok festeni. Rajzolni se.
Nem könnyű a festés!!!:-)
Szerencsére a festéket le lehet törölni a felületről. Háromszor töröltem le az egyszerű kis vonalamat, mert nem egyszerű kis vonal lett, hanem egy girbe-gurba kövér paca.
Aztán technológiát váltottam. A kontúrfestékkel rajzoltam meg a mintát, és utána nagyon óvatosan kifestettem a minta belsejét. Teljesen kézimunka hatása van:-)
Most szárad. Holnap lehet kiégetni. A klassz az, hogy a kontúrt 120 fokon, a festéket meg 160 fokon. Na, mi legyen?:-)
Égetés előtt, és után is lefényképezem a művet! Az első porcelánfestésemet.
Ne feledkezzek meg arról, hogy egy üveg mécsestartó is áldozatom volt. Csak az egyik oldala lett lepingálva.
Milyen kicsinek is tűnt az a festékesüveg. Most úgy érzem, 3 vödör festékem van, és sosem fog elfogyni. Milyen jó, hogy csak a 3 alapszínt vettem meg. Pirinyó edénykében lehet majd keverni, és akkor valóban egyedi műveim lesznek.
Gondolkozom, hogyan is fogom megvalósítani az egyenes vonalakat, merthogy szabadkézzel nem tudom, az biztos.
Jó móka volt ez a porcelánfestés! Nekem tetszik, amit alkottam.

2009. október 26., hétfő

Porcelánfestés - ecset

Ma megvettem az ecseteket, mert nem felejtettem ám el, hogy szeretnék porcelánfestéssel foglalkozni. Izgulok, hogyan fog sikerülni, mert mint mondottam, nem vagyok kifejezetten az a rajzolni tudó típus. Felkészülök a dologra. Hajrá porcelánfestés!! A pöttyös bögre projekt még most is tetszik. Lehet, hogy egy egyszerű vonalazással kellene kezdeni a művészi tevékenységemet? Meglátjuk.
Holnap kipróbálom az porcelánfestést, már minden megvan hozzá.

2009. október 24., szombat

Üvegfestés

Bevallom, az üvegfestéssel is kacérkodok.
Miért éppen üvegfestés? Amikor egy rendes vonalat se tudok húzni ecsettel? Azért, mert nagyon tetszik. Soha nem fogok csodás szabadkézi rajzokat produkálni, de ma már nem is szükséges a rajztudás. Az üvegfestést ma már lehet kis szivaccsal is végezni, vagy sablonnal. Vagy együtt a kis szivacs a sablonnal:-)
Lehet, hogy porcelánfestés lesz az üvegfestésből. Láttam egy nagyon klassz kis bögrét, az az igazi piros pöttyös bögre. Pont olyan, amilyen gyermekkoromban volt. Talán sikerül megvalósítani. Egy prototípust fogok készíteni:-) Az én bögrém formája viszont nem az az igazi lesz, hanem amilyen bögrét kapni lehet fehér színben. Nem titokzatoskodok, ez bizony egy IKEA bögre lesz. Ott lehet olyan üveg és porcelán/fajansz edényeket kapni, amiken semmi minta sincs, és a formája egyszerű. Szóval üvegfestés, sablonnal:-) Psztttt, vannak már sablonok is, és persze festék is, meg bögre is. Elhatározás is van, még ecset nincs. Az előbb azt mondtam, nem is kell az üvegfestéshez vagy porcelánfestéshez ecset. De mi van, ha mégis szeretnék valami kis vonalat rajzolni?:-)
Azért óvatos vagyok. Legalább a festékkel. Csak a 3 alapszínt vettem. Azért meglepő, hogy sokan a 3 alapszínnel sincsenek tisztában. Emlékeztetőnek, az igazi rajzoláshoz, festéshez az alapszinek a következők: piros, kék, sárga.
Hajrá piros pöttyös bögre üvegfestéssel és sablonnal:-)

2009. október 21., szerda

Terveim

Tele vagyok tervekkel. Mint egy kis energiabomba, úgy érzem magam. Annyi mindent szeretnék csinálni, hogy attól félek a végén egyikből sem lesz semmi.:-(
Ott van ugye a megkezdett takaró/terítő. Azzal az a baj, hogy a fonal nagyon nehéz. A megvett mennyiség a szükséges méret negyedére lenne elég. Lehet, modern kötött párnahuzat lesz belőle. Van néhány hímzésem, díszpárna ötletem, ágyterítő tervem, stb.
És mi történt ma? Megvettem a Praktika magazin legújabb számát, amiből újabb ötleteket kaptam. Igyekezni fogok.
Beszámolok az eredményekről, méghozzá fényképekkel:-)

2009. október 19., hétfő

Idei divat

Olvasom, ezen a télen minden divat lesz, ami kötött. Ez jó hír. Meleg is egy kézzel kötött pulóver. Ki tudja, milyen idő lesz:-)
Jelzem, kötni is tudok. Kifejtem majd bővebben.

2009. október 17., szombat

Hímzés

A hímzés régi kedves időtöltésem, ahogy már írtam.
Sok hímzett futó, párna, kisterítő, és néhány nagyobb terítő mutatja a hímzés iránti szeretetem.
Kisebb koromban keresztszemes hímzéseket készítettem, olyanokat, amelyek előnyomva kaphatók. Ezek nem voltak nagy hímzések, csak olyan gyereknek valók. akkoriban nem nagyon lehetett kapni olyan keresztszemes hímzést, amihez fonalat is adtak. Ezek a keresztszemes hímzőkészletek csak később lettek divatosak. Később az akkor kongrénak, ma Aida-nak nevezett anyagra készült a keresztszemes hímzés. Nem volt olyan nagy választék régen, mint ma. Ha jól emlékszem, legfeljebb 3 féle sűrűségű keresztszemes kézimunka alapot lehetett vásárolni. Az, amelyik a közepes sűrűségű volt, nagyon szép, finom anyagként él emlékeimben.
A leszámolható keresztszemes hímzés sokkal nagyobb figyelmet igényel, mint az előnyomott.
Figyelni kell a papírt, a színeket, számolni kell az anyag szálait, nehogy elrontsuk keresztszemes kézimunkánkat. Arra is kell figyelni, hogy mindig azonos irányba dőljenek a kis X-ek. Egy kis könyvjelző, terítő, alátét mindig nagy örömet okozott annak, akinek ajándékba adtuk.
Jó pár évvel később megtetszett a gobelin. Szeretem a gyorsan elkészülő munkákat, ezért nem kezdek nagy darabokba, megelégszek a kisebbekkel. Mondjuk olyan A4 méretig. Igyekszem olyan gobelint választani, ami nem túlságosan árnyalt, hiszen ahhoz is rengeteg fonal kell. Gyönyörűek ezek az osztott hímzőfonalak, csak nehéz kiszámolni, mennyire van szükségünk. Legjobban a teljes, 6 szállal hímezhető gobelint kedvelem. Lehet, ez nem annyira szép és finom, de legalább belátható időn belül elkészül, és könnyebben lehet varrni, nem utolsó sorban kisebb szálsűrűsége miatt látom is, mit kell csinálni:-)
Sajnos a Volga hímzőfonalat nem nagyon lehet kapni, illetve a színválasztéka sem olyan, ami árnyalt munkára alkalmassá tenné, de akadnak olyan modern minták, ahol nincs szükség a sok-sok színre. A Volga hímzőfonalnál arra kell vigyázni, hogy ha túl hosszú szállal varrunk, akkor az a munka közben kibolyhosodik. És ugyebár ki szereti a bolyhos gobelint:-)
Gyapjúfonallal is lehet gobelint készíteni, gyönyörű darabok születnek gyapjúszállal hímezve.
Az a "baj", hogy ha az ember megszereti a keresztszemes hímzést, vagy a gobelint, akkor hamar talál rengeteg olyan mintát, amit szeretne elkészíteni. Egy részét el is készíti, és egy napon körülnéz otthon, és meglátja, mennyi keresztszemes hímzés és gobelin lapul a fiókban.
Ha gobelinképet készít az ember, be kell kereteztetni. Üveg alá teszik, hogy sokáig szép és tiszta maradjon. Sajnos a keretezés nagyon drága. Nem szabad kiszámolni, mennyibe is került egy szép gobelinkép. Volt ugye az előnyomott anyag, a legalább 25-30 motring gobelinfonal, (és ez akkor nem lesz nagy kép) a tűt, és ollót úgy tekintem, az van úgyis, és amikor elkészült a mű, az üveges-képkeretező legalább annyit fog mondani a keretezésre, mint amit eddig már ráköltöttünk. És még nem is számoltam azt a rengeteg munkát, ami a gobelin elkészültéig szükséges. Aki sosem készített kézimunkát, el sem tudja képzelni, hány órát kell rááldozni egy-egy szép darabra.

Loom

Tegnap láttam egy kis "újság"-ot, amibel egy loomwork minta volt. Láttam a loom-hoz szükséges kis eszközt is.
Nem értem. Mit és hogyan kell vajon csinálni ebben a loom-ban?
Délután utánanézek.

2009. október 12., hétfő

Alkotok

Találtam egy nekem tetsző takarót egy újságban. Megvettem a fonalat.

Elkezdtem a művet. Kiderült, hogy a fonal vastagabb, mint kellene, és ezért túl kevés.

Most vastagabb tűvel újrakezdtem, vagyis megvolt az újratervezés:-)))

2009. szeptember 28., hétfő

Kézimunkák

Horgolás

A horgolással már gyermekkoromban megismerkedtem. A "kanyar" okozott problémát eleinte, azt anyukámnak kellett megcsinálnia. Imádom a szép fonalakat, a szép horgolótűket, mintákat.

Az elmúlt években karácsony előtt készítettem horgolt karácsonyfadíszeket is. Szerintem nagyon szépek lettek:-)

Kötés

Egy időben sokat kötöttem. Akkor divatos volt a kézzel kötött pulóver. Múltkor összeszámoltam, mennyit is kötöttem, elég szép szám jött ki.

Varrás

A varrást is művelem, mind a mai napig. Készítettem kosztümöt is, nagyon büszke voltam rá, sok évig hordtam. A lakásban levő függönyök mind az én kezem munkájár dícsérik. Ágyneműt, terítőt, díszpárnát, fotelhuzatot is készítettem. Néhány szatyor is kikerült a kezem alól.

Makramé

Ezt az érdekes kézimunkát nagy lelkesedéssel tanultam meg, és több szép dísztárgyat készítettem. Kedvelem azokat a szép fonalakat is, melyekből a virágtartókat készítettem.

Hímzés

Életem fő műve egy 140X140 cm-es kalocsai vagy hasonló mintás terítő. Ezen kívül sok kisebb-nagyobb terítőt is futót hímeztem.

A szálbehúzásos technikával is több darab készült.