2010. december 29., szerda

Makramé oldal

A makramé az egyik kedvencem. Könnyű, gyors, látványos. A makramézás is lehet hobbi, ahogy sokaknál az is. A makramé is egyfajta barkácsolás, sőt, mondhatjuk akár női barkácsnak is.

Az új honlapom a makraméról szól. Fejlesztés alatt van, de már sok dolog felkerült rá.

Itt található: http://www.makrame.info/

2010. december 27., hétfő

Díszpárna

Nagyon szép díszpárnák vannak készülőben. Az a nagy dilemma, milyen záródása legyen?
Manapság a cipzáras megoldást mutatják a legtöbb helyen.

Itt egy jó kis összefoglalás arról, amit csak tudni lehet a cipzárról! http://hu.wikipedia.org/wiki/Cipz%C3%A1r

A cipzáras záráshoz a párna hátát két darabból kell kiszabni, hogy cipzárat tudjak belevarrni, méghozzá úgy, hogy teljesen fedve legyen, majd ezután kell összevarrni a párnát.

Másik megoldás a gombos záródás lehet.
Ebben az esetben két lehetőség is mutatkozik.
Vagy úgy készül, mint amikor cipzárat varrunk bele; nekem az a szimpatikusabb, amikor egy darabban van az anyag, elkészítem a gombos illetve gomblyukas oldalát is, és ügyesen úgy forgatom, hogy a záródás ott legyen, mintha külön szabtam volna, majd az oldalakat összevarrom.

A harmadik megoldás, amikor úgynevezett hotelzáródást készítünk. Lehet, magyarul nem ez a neve, Burdából tanultam varrni, és ott így nevezték:-)
Ez az, amit a mai vásárolt párnák nagy részénél alkalmaznak. Szerintem eléggé trehány a párna kinézete így, de a díszpárnát csak letesszük, és nézzük. Tehát úgy szabjuk a hátát két részből, hogy legalább 10 cm átfedés legyen a részek között. Így gyorsan bele tudjuk csúsztatni a párnát a huzatba.

A negyedik, úgy érzem, számomra legszimpatikusabb párnakészítési módszer az, amikor nem foglalkozunk holmi párnazáródással, hanem összevarrjuk 3 oldalát, a negyedik oldalon két oldalon egy keveset, de hagyunk annyi helyet, amin belefér a párna, majd a nyitott széleket egymással szembefordítva bevarrjuk a nyílást.
A díszpárnát nem cserélgetjük sűrűn, ez a kis kényelmetlenség belefér, és a párna mindkét oldala egyformán szép lesz.

2010. december 21., kedd

Mobildísz gyöngyből

Egy kis mobildísz elkészítése csak pár perc.
Kell hozzá egy mobildíszhez való kis tartó, ami egy pici zsineg duplakarikával, esetleg delfinkapoccsal, vagy egyikkel sem. Ezek a kis izék több színben léteznek, többnyire egy helyen csak egy színt lehet találni. A fekete bármilyen díszhez alkalmas lehet.
Ezen kívül kell néhány szem gyöngy, vagy egyetlen, de nagyobb méretű, szép gyöngy, például lámpagyöngy, egy szerelőpálca és szerelőkarika.
A szerelőpálcára felfűzzük a gyöngyöket, ügyelve arra, hogy maradjon hely a hurok elkészítéséhez is. A pálca végére hurkot készítünk, majd a szerelőkarika segítségével a mobildísz tartózsinegjéhez kapcsoljuk.
Ha delfinkapocs van, a karika elhagyható, közvetlenül a pálcára készített hurokhoz kapcsolhatjuk.
Ha csak a kis fém vég van meg a mobilfityegőn, akkor a karikát ügyesen átvezetjük a végén levő két lukon, és a pálcát is hozzákapcsoljuk.

A csomózott mobildíszek leírása a mobildíszek oldalon található.

2010. december 20., hétfő

Kezdőkészletek

Az előző bejegyzésben ígértem a kézimunka kezdőkészletek összeállításához az ötleteket.
Nagyobb körítés nélkül lássuk a lényeget:

Hímzés
Hímzésre alkalmas anyag: Aida, napszövet, hímezhető csíkok, előnyomott kézimunka.
Egy darab előnyomott, vagy legfeljebb 1 méter hímezni való anyag. Ha Aidát, napszövetet veszünk, akkor valamilyen kezdőknek való mintafüzetet is szerezzünk be.
A kiválasztott anyaghoz való hímzőfonal. Ez lehet perlé, vagy osztott hímző. A magyaros, tehát kalocsai, sárközi, stb mintákat perlével szokták varrni. Keresztszemeshez is jó a perlé, ma szinte csak az osztott hímzőt írják az újságokban.
Szálbehúzáshoz Aidára jobb a vastagabb fonal, ez lehet valamilyen középvastag akrilfonal. Ha nem értünk hozzá, inkább ne kísérletezzünk ezzel.
A teljesen kész, előrecsomagolt készletek is nagy választékban kaphatók, azok egy munka elkészítéséhez tartalmaznak mindent, a tűig bezárólag, esetleg képkerettel, aranyáron.
Szerintem ezek csak arra jók, hogy az ember érezze, mennyire nem tudja majd megcsinálni a képen látható csodát.

Kötés
Fonal, kötőtű, könyv vagy folyóirat, amiből a kötés alapjait megtanulhatja a megajándékozott.
A fonal legyen vastagabb fajta, szép, színes, a megajándékozott kedvenc színeiből választva. Mennyisége mondjuk egy sálra, sapkára való. Elég 20 dekagramm.

Horgolás
Vastagabb horgolócérna, hozzá illő tű, leírás. Horgolócérnából egy gombolyag bőven elég.
Ha ruhadarabra gondolunk, akkor a sapka, sál itt is a cél, vastagabb fonal, vastagabb tű, leírás.

Gyöngyfűzés
Nagyobb méretű, nem méregdrága gyöngy; damil vagy gyöngyfűző szál, esetleg fülbevaló akasztó, nyaklánckapocs. Gyöngyből kis kiszerelés, több szín, néhány nagyobb gyöngy, gyöngyfűző szálból pár méter. Ez utóbbi kapható 5 méteres kiszerelésben. Ha nincs ilyesmi, a poliészter cérna is jó, a gyöngyhöz illő színben. Szintén a kisebb spulnival.
Leírás, kis kiadvány a kezdeti lépésekhez.

Üvegfestés
Üvegfesték, amihez  nem kell hígító, 3 színben. Piros, sárga, kék. A többit majd kikeveri. Ecsetek, az iskolai ecsetkészlet is jó erre a célra, esetleg kis ecsettál, és persze pár darab díszítetlen olcsó üvegtárgy. Az IKEA árukészlete remek a megfelelő tál, pohár, tányér megtalálására. Otthon is vadászhatunk üveg vagy kőedény tárgyakat erre a célra. Leírás, kiadvány az első lépésekhez.

Makramé
Makraméra alkalmas fonal, fagyöngyök. Fonal lehet a szép, vékony kenderzsineg is. Néha egész jókat lehet kapni. Vehetünk 1-2 gombolyag makraméfonalat is, ha találunk. Gyöngyből is elegendő egy maréknyi. Arra viszont figyeljünk, hogy olyan nagy legyen a gyöngyben a luk, amin átfér legalább egy szál abból, amit vettünk. Leírás, kiadvány az első lépésekhez.


A leírás, kiadvány szerepét átveheti a netről mentett segítség. Jobb, ha pár oldalnyi leírást, segítséget kinyomtatva adunk oda, annak is, akinek van lehetősége internetezni. A végére odatehetünk egy kis linkgyűjteményt is a továbblépéshez.
 
Az előnyomott hímzés esetén, ha tudunk hímezni, egy kis részt el is készíthetünk, hogy lássa a megajándékozott, hogyan fog kinézni készen. Ez a kis rész 1-2 virág és levél csak, nem a munka fele!
 
 Ezeket a kincseket szépen becsomagoljuk, hozzá a megvett könyvet, kiadványt, vagy leírást kinyomtatva.
Lehet az is az ajándék része, hogy segítünk a kezdő lépések megtételében.

Elkezdődött a karácsonyi hajrá

Az utolsó napok karácsony előtt eléggé mozgalmasak.
Ha nem is csinálunk nagy felhajtást, akkor is gondoskodni kell 3 napi élelemről, mert a boltok zárva lesznek. Meg kell hagyni, azokon a helyeken, ahol vasárnap is nyitva vannak a boltok, hozzá is szoktunk a vasárnapi vásárláshoz.
Tehát az egyik legfontosabb feladat az ennivaló beszerzése, nehogy éhen haljunk azon a 3 napon.

A karácsonyfa megvásárlára utolsó pillanatban játék régebben népszerűbb volt, amikor még az árusok az utolsó órákban meg akartak szabadulni készleteiktől, és jóval olcsóbban adták a fákat. Az elmúlt években azt tapasztaltam, hogy utolsó napon nemigen van engedmény, tartják az árat, inkább kidobják, elenyészik, minthogy féláron eladják.
Persze, lehet, ez csak a mi környékünkön van így, de nem jó szokás.:-)
Amúgy is elhatároztam, nem jön élő fa, megvallom, nem a környezet tudatosságom miatt, hanem azért, mert az utolsó két fa eléggé silány volt. Hullott a levele már az első nap, ahogy bekerült a szobába. Azon felül nagyon szúrós és füstszagú volt, semmi igazi fenyőillat.

Aki még karácsonyfavásárlás előtt van, alaposan nézze meg, mit vesz. Ellenőrizni kell a karácsonyfa állványát, vagyis talpát is, rendben van-e, egyáltalán megtaláljuk-e.

A díszeket sem árt előszedni, és ellenőrizni. Tudom, sok helyen az a divat, hogy minden évben teljesen más díszítés, más színek, semmi sem olyan, mint előző évben. Én ezt már elképzeltem, és többször megpróbáltam megvalósítani a tematikus díszítést, de a végén nagyon sajnáltam azokat a díszeket, amelyeket nem tettem fel. Hozzáteszem, sok díszünk még az én gyermekkoromból való. Ezek a díszek számomra nem egyszerű díszek, amiket ki lehet hajítani januárban, hanem emlékek. A régi karácsonyok emlékei, amikor szüleimmel együtt néztük a szépen feldíszített fát, és együtt karácsonyoztunk.
A régi díszek még üvegből vannak, némelyik már elvesztette csillogását, eltört, így lassan azért kopnak. Az újak biszont úgy veszem észre már műanyagból vannak, és eléggé vicces, amikor pattog a karácsonyfadísz a szőnyegen.
Szerintem a karácsonyfa úgy szép, ha olyan, mint a karácsonyfa. Ismerjük ezt a mondást, ugye, hogy úgy néz ki, mint a karácsonyfa, vagyis mindent magára aggat. Biztos trendi és divatos a 12 db hatalmas gömbbel és egy boaspirállal feldíszített fa, nekem akkor tetszik, ha tele van díszekkel.

Ha nem akarunk venni újabb díszeket, de jó lenne frissíteni, akkor csinálhatunk egyszerűen színes papírból díszeket. Ahol kisgyerek van, ott lehet külön program a papírfüzér, a szív, hópehely és egyéb elkészítése.
 Emlékszem, én is milyen büszke voltam, hogy az én általam készített szív, és füzér felkerülhetett a fára.

Szaloncukorból idén a zselés ismét nagyon divatos. Persze, mert legalább tudjuk, milyen belül. Mármint, hogy puha, zselés:-) Nem csodálom, hogy veszik, mint a cukrot, hiszen egy 400 grammos lila csomagolású szaloncukorért képesek elkérni 1600 Ft-ot is. Aki már díszített fát, tudja, 400 gramm, de még egy kiló se látszik meg a fán.
A csokoládéfüggelékeket említeni se merem, mert évek óta nincs róla tapasztalatom, de elárulom, régen azt se tudtuk, mi az a bevonómassza vagy mi, amiből ma készülnek. Akkor csokiból volt, és ehető volt.:-)

Tehát karácsonyfa és környéke ellenőrizve, kajabeszerzés kipipálva, legalábbis megtervezve.
Akkor még jöhet a takarítás, rendrakás. Ekkor követhetjük el a legnagyobb hibákat. Úgy elrakjuk az ajándékok egy részét, hogy csak májusban kerülnek elő, mert el is feledkezünk róla. Persze ez nem a toronyóra lánccal méretű ajándék, hanem a "vegyünk több kis apróságot, ami kedves, jópofa, ötletes".

A karácsonyi menühöz több helyen találunk okos és hasznos ötleteket. Azért néhány dolgot tartsunk észben. Az életünkben először készített különlegességet nem biztos, hogy most kell kipróbálni. Ha mégis a különleges, sosem készítettnél maradunk, nem válik kárunkra a próbafőzés.:-) Igaz, ezzel már elkéstünk, mert kétszer ugyanazt a különlegességet egy héten belül feltálalni nem annyira jó ötlet.

Murphy kisasszony törvénykönyvében olvastam egy bölcs tanácsot. Többet is olvastam, csak most ezt az egyet osztom  meg. Tehát: a receptekben szereplő legdrágább, különleges összetevő, ami a boltokban nem kapható, nyugodtan elhagyható, senki sem fogja hiányolni.
Ez megnyugtató lehet, ha egy fűszer éppen kifogyott, vagy éppenséggel sohasem volt a konyhánkban.

Az okos újságok szerint, így karácsony előtt készítsünk sok aprósüteményt, hogy már jól besütizve várjuk a karácsonyt. Hát, már erről is lekéstünk, ha most kezdenénk. Nem baj, legalább nem hízunk annyit.

A karácsony előtti edzésről már gondoskodott  a természet, hó formájában, Van, aki síelni, szánkózni ment, másoknak a hósöprés jutott.

Az ajándékok kérdése

Mindenkinek beszereztük, elkészítettük az ajándékot, akinek szándékoztunk?
Gondoskodtunk a csomagolásáról is?
Szeretek vásárolni, ezért időnként veszek olyan dolgokat, amik megtetszenek, jó áron adják, igaz nem kellenek. Itt kisebb dolgokra kell gondolni, olyasmire, ami ajándék is lehet. Nem túl személyes dolgok, olyan valamik, amiket ismerősnek, rokonnak is adhatok.
Miért jó ez? Azon felül, hogy időnként jó vásárolni, azért, mert így van néhány ajándéktárgyam talonban, amit előkotorhatok, ha hirtelen kell. Elfeledkezhetünk valakiről, akinek kellene ajándékot adni, vagy meglátogat olyan valaki, akire nem is gondoltunk. Ilyen esetekben jó, ha van egy-két gyorsan becsomagolható és átadható apróság.

Ezért van néhány olyan dolog is eltéve, amit én készítettem. Kicsi hímzett terítő, saját készítésű ékszerek, könyvjelző, poháralátét.

Ha már a karácsonyi rohanásban nincs is idő ilyesmit készíteni, talán karácsonykor, akár tévézés közben, elkészülhet egy kézimunka. Akár a ma divatos kreatív hobby-t is használhatom annak kifejezésére, mi mindennel lehet foglalkozni. Számomra ugyanis a kézimunka a hagyományos kötés-horgolás-hímzés-t jelenti, a kreatív meg pl. a festés, dekupázs, papírhajtogatás.

Ha már végre eljutottunk a kézimunkázáshoz, kreatívkodáshoz, akkor azt se felejtsük el, nem egy olyan leányzó van, aki azért kezdett el valamilyen kézimunkát készíteni, megtanulni, mert kapott egy készletet hozzá.
Ajándékötlet lehet ifjú és kevésbé ifjú hölgyek számára egy gyöngyfűző, hímző, horgoló, kötő, üvegfestő, makramé "kezdőkészlet".
Ha járatosak vagyunk a kiválasztott kézimunkában, akkor tudjuk, nagyjából mit kell beszerezni, ha nem, akkor egy kis segítség a következő bejegyzésben.

2010. december 11., szombat

Karácsonyi ötletek a karácsonyfához fűződőn

Nem csak díszítésben gondolkozom.
Igaz, az utóbbi 3 évben már kétszer megfogadtam, nem veszek élő fát, mert felháborító, hogy december 24-én, díszítés közben ömlik le róla a tűlevél, de gondolom van, ahol ez nem történik így, és szívesen vesznek igazi fenyőt karácsonyfának.
A karácsonyfa talpával nem foglalkozok, mint barkácsötlet, a fa behelyezése a tartóba férfimunka, csak végszükség esetén foglalkozzunk vele kedves nőtársaim.
(Ha máshol nem, ott, ahol vesszük befaragják a talpba.)
A lehulló levelek miatt meg a szépség miatt is készülhet karácsonyfa alá való terítő. Ez persze megoldható meglevő terítőkkel is, előnye, hogy könnyebben tudjuk összegyűjteni a tűleveleket a fa környékéről.
Ez a terítő, ha trendik vagyunk, majdnem kör alakú, csak azért, hogy nehezebb legyen elkészíteni. A majdnem azt jelenti, hogy mint egy palástot vagy pelerint tesszük a a terítőt a fa alá/köré.
Készülhet karácsonyi mintás kartonból, (ha még kapunk olyat) vagy egyszínűből is, olyan színből, ami illik a karácsonyhoz, illetve a díszítés színvilágához.
A karácsonyfa díszítése számtalan ötlet megvalósítását teszi lehetővé. Csak felsorolás ezekből:
  • papírfüzér készítése színes papírból, akár személyesen vagdosva, akár a fűzőlap felhasználásával. Gyerekek is el tudják készíteni.
  • színes papírból kivágott szívek, körök, fenyőformák dísszé alakítása egyszerűen úgy, hogy kettőt hátukkal egymás felé fordítva összeragasztunk, nem elfeledve az akasztónak szánt zsinórt a ragasztáskor
  • Papírcsillagok, hópelyhek készítése.
  • Apró hungarocell kockák bevonása színes papírral, és arany vagy ezüstzsineggel átkötve. Ebből lehet girlandot is fűzni.
  • Szaloncukor girland készítése az egyesével akasztgatás helyett.
  • Külön fejezet lehet a régi gömbdíszek átalakítása, ezt egy későbbi bejegyzésben kifejtem.
  • Mézeskalács díszek sütése és díszítése
  • Szalmadíszek készítése
  • Gyöngydíszek készítése
  • Díszek varrva. Például szív, kör, egyszerű formák.
  • Vékony falemezből fűrésszel vághatunk ki formákat, amiket festhetünk, dekupázsolhatunk.
  • Toboz karácsonyfadísznek, egyszerűen csak egy dróttal akasztót készítve, vagy aranyra festve, illetve műhóval befújva.
  • Karácsonyfadíszek horgolva.
  • Régi gömbdísz behorgolása, vagy gyöngyruha készítése a díszre.
  • Vastag szálból egyszerű láncszemsor horgolásával készíthetünk girlandot.
  • Díszkötöző szalagból masnik. (szélesebb szalag)
  • Gyurmafigurák karácsonyfadísznek
Ezek csak gondolatébresztőnek számítanak, biztos még sokféle díszt készíthetünk, nekem is jutnak eszembe még ötletek.
Az egyik legutóbb látott ilyen ötlet az volt, hogy a kis süteményes formákat használták dísznek, persze előtte meg kell sütni a süteményeket, vagy be kell szerezni egy garnitúrát karácsonyfadíszítésre.

Mára ennyit.

Hétvégi terveim

Kivételesen itthon leszek ma. Na jó, félig. Holnap is itthon leszek. Alszom legalább 8-ig, úgy tervezem, utána a laza háztartási munka lesz, és, és, és, és igen, egy kis barkácsolás női módra.

Beosztom az időt, és többféle dologgal foglalkozok.
Persze az első és legfontosabb, hogy az egy hónapos konyhaasztalt végre összeszereljük. Ha olyan asztalom lesz, ami nem akar összerogyni, akkor bátran ráteszem a  varrógépet.

A varrógépes tervek egyszerűek:
  • szatyor
  • díszpárna
  • terítőbeszegés
  • egy másnak, ígért egyszerű szoknya 
Ékszer projekt több szálon futó, mert van gyöngyfűzés, gyöngyhorgolás, makramé.

A karácsony projekt a horgolt csillag, gyöngycsillag, vagyis a karácsonyfadíszek.

Az elmaradt ügyek pedig például a tavaly ilyenkor is kötött takaró, aminek lehet lebontás lesz a sorsa.

Hétfőn beszámolok, ezek közül bármelyiket is megvalósítottam-e. Lehet fogadásokat kötni, melyikkel foglalkozok valóban.

2010. december 9., csütörtök

Drót horgolva

Változatlanul kedvelem a horgolást, akár dróttal is. Sikerült szereznem 0,2 mm-es drótot. Finom, puha, könnyen hajlítható, öröm vele a munka.

A már bemutatott nyakláncok mellé, most karkötők fognak készülni. Még a záródáson elmélázok, de szinte látom magam előtt a kb. 5 cm széles karkötőket. Ásványgyöngyökkel díszítve, igencsak érdekesek lesznek.

El tudom képzelni karácsonyi ajándéknak is, persze nem mindegy, kinek. Aki nem kedveli ezt a stílust, nem lesz tőle elragadtatva, de aki kedveli a szokatlant, annak remélhetőleg tetszeni fog. Persze, ez csak egy ötlet.

Lelki szemeim előtt úgy jelennek meg, hogy készítek egy kb. 5 cm hosszú láncszemsort, és abba 1 ráhajtásos pálcákat öltök. A pálcákkal haladok a kellő hosszúságig.
Aztán lehet, nem ez a módszer lesz, hanem a megfelelő hosszúságú pálcasor variáció. Ez attól függ, mennyire fog megnyúlni a munka, ha meghúzogatom hosszában, hogy szép legyen.

Fülbevalók

Vannak ásványgyöngyeim, és mindenféle szerelék ékszerkészítéshez. Ma nekiálltam, és gyártottam néhány fülbevalót. Csak úgy. Mert szeretem.

Fülbevaló mokaittal

Nem is gondolná az ember, hogy néhány kis gyöngy, egy szerelőpálca, és egy fülbevaló akasztó, no meg egy fogó kell hozzá csupán. Meg amiről nem szabad megfeledkezni - az akarat, és az ötlet.
Rózsakvarc splitterből készült fülbevaló

Remek karácsonyi ajándék ez is, ha szeretnénk gyorsan elkészülő, saját készítésű, egyedi ajándékot adni valakinek.
Sőt, továbbfejlesztett karácsonyi ötletem szerint, ha mondjuk ajándékozok egy sálat, pulóvert, vagy más ruhadarabot, készíthetek hozzá rögtön egy fülbevalót. Ami illik hozzá színben és stílusban. Egyszerűbbet, bohókásabbat, ahogy tetszik.

Malachit és fémgyöngy

Új inspirációk

A karácsony közeledtével belelendültem mindenféle dísz gyártásába.

Van itthon apró fagyöngy (gyöngy fából), és abból készítettem karácsonyfadíszt. Meglepően jól néz ki natúr színben. Ma vettem pirosat is, és holnap már lesz piros karácsonyfadíszem is fából. Nem nehezek, hiszen ez a gyöngy annyira könnyű, hogy egy nagy zacskónyi 100 gramm. Ehhez a kis díszhez meg nem sok kell.

Vékony dróttal fűzöm meg, nem bonyolult mintát, olyan, mint egy kis virág, 8 szirommal. Na jó, ez talán túlzás, de a 8 stimmel, és középen kerek a forma.

2010. december 3., péntek

Méretezés

A szatyorról van szó:-)
Szóval ma vásároltam az új szatyorral, és azt hittem, szépen befekszik az aljára a másfél literes ásványvizes palack. Hát nem feküdt.
Tehát a tanácsom szatyorméretezéshez az, hogy gondoljuk végig, mit szoktunk vásárolni, és mérjük meg, mekkora terjedelmű csomagok ezek. Ennek alapján tervezzük meg a szatyor méretét. (Persze az is számít, mennyi anyagunk van.:-))
Akkor nem járunk úgy, mint én, hogy egy letehetetlen, csámpás szatyor van a kezünkben.

Szivecske a karácsonyfára

Egy filcből készült, hímzett szív elkészítési módja lapul a link mögött.

Filc szív hímezve

Könnyű, fél óra alatt elkészül.
Akár családi elfoglaltság is lehet az ilyen karácsonyfadíszek készítése.

http://www.christmas-projects.com/html/felt_heart_ornament.html

2010. december 2., csütörtök

Kis karácsonyfa a fára

Gondoltam mutatok néhány ötletet, milyen karácsonyfadíszeket lehet készíteni.

Karácsonyfa karácsonyfadísznek

Ez a kis fa könnyen elkészíthető, ha megfelelő anyag nem áll rendelkezésre, kipróbálhatjuk zöld kartonból is.
http://www.christmas-projects.com/html/fun_foam_tree.html

Sok sikert!
Az oldalon tonnányi ötletet találunk a témában.

2010. december 1., szerda

Ötletek koszorúk díszítésére

Az előbbiekben leírt koszorú elkészítése után a díszítés van hátra.
Ezen az oldalon rengeteg ötlet van erre, kinti koszorúnak, kertbe, ajtóra, fára, illetve a lakásban elhelyezettre is.
http://www.bhg.com/holidays/christmas/wreaths/

Az a baj, hogy nagyon sokféle ötlet van, nehéz választani.
Jó nézelődést és alkotást!

Még egy koszorú

A neten rengeteg helyen találunk leírásokat az adventi vagy bármilyen más koszorú készítéséhez.
Itt is egy ilyen leírás van, képekkel illusztrálva. A koszorú alapja készül el, a díszítés tetszőleges, illetve máshol lehet ötleteket találni hozzá.


Koszorúalap


http://www.craftideas.info/html/wreath_making.html

Esetleg egy pompom télapó? http://www.craftideas.info/html/pompom_santa_b.html


Télapó pompon:-)

2010. november 29., hétfő

Karácsonyfa díszek gyöngyből

Régóta foglalkoztat a karácsonyfadíszek eme válfaja. Kipróbáltam. Persze előtte tonnányi képet néztem át,  és leírások után kutattam.
A fényképpel, mint mindig el vagyok maradva, de leírom a tapasztalataimat.

Karácsonyfadíszek fagyöngyből


Nagyobb szemű gyöngy alkalmas, persze olyan színben, ami jól mutat a karácsonyfán. Gondoltam, a fehér örök divat, így azzal próbálkoztam. Igazi, szép, egyenletes és nagy fehér gyöngyöm persze nem volt, de azzal vigasztaltam magam, 1 méterről már nem látszik az, hogy nem tökéletesen egyforma gyöngyökkel dolgoztam.

Nem is fogok venni erre a célra szebb és egyben drágább gyöngyöt, jók lesznek ezek.
Vékony, ékszerkészítéshez használható dróttal fűztem, vigyázni kell vele, óvatosan kell áthúzni a gyöngyökön, és irányítani kell erősen, mert különben kis hurok képződik rajta, amit nehéz kisimítani.
A drót miatt van tartása, de vigyázni kell, mert a drótot a végén csak összetekerjük, nem tudjuk teljesen simára eldolgozni. Igaz, ez a karácsonyfát nem fogja zavarni, csak minket, amikor díszítéskor beleakadunk.

Ha elrontjuk, a visszafejtés eléggé nehézkes, és akkor finoman fogalmaztam.
Nyugi, nem kell sok drót hozzá, egy kisebb csillag 30 cm-nyi drótból kijön. Azért nem szabad nagyon takarékoskodni vele, mert a rövid dróttal nehezen lehet fűzni. (Ahogy a túl hosszúval is.)

Üveggyöngyből készült díszek

A témában én is kezdő vagyok, ezért csak olyan csillagot választok, amiről látom, meg tudom fűzni. Az egész fűzés 1-2 sor általában. A leírást követni kell. Illetve nálam a képek váltak be mintaolvasáshoz, ezt csak segítheti, ha szöveges leírás is van. Ezeknél a kis gyöngycsillagoknál általában nincs.
Amúgy sokszor pont a leírás zavar a megvalósításban, annyira bonyolult, vagy annyi rövidítést alkalmaz, hogy külön kell nézni a rövidítésjegyzéket is hozzá.

A szépen sikerült darabok lehetnek karácsonyi ajándékok is. 2-3 apró dísz minden felfér még egy karácsonyfára.

2010. november 25., csütörtök

Karácsonyi díszek nem hagyományos anyagból

Nézegetem a  karácsonyi díszekkel foglalkozó cikkeket, leírásokat.
Azt, hogy készíthetünk díszeket karácsonyfára papírból, textilből, fémből, fából, termésekből, gyöngyből, fonalból, teljesen megszokott dolog. Még az is rendben van, amikor már eleve valamilyen díszítőanyagot használunk fel hozzá, úgymint kötözőzsineg, vagy annak borzas változata, amit régebben kis fenyő formájú papírra tekertek fel.

Na de mit láttam egyik nap?
Üvegtisztító kefés drótjából készítik a díszeket. Na nem a nagy üvegtisztító kefére kell gondolni, és nem is az annál kicsit kisebbre, hanem olyan vékonyságúra, mint ez a bizonyos borzas kötözőzsineg.

És ez nem csak egy kreatív elvont egyén kitalációja. Amerikában ennek irodalma van. Kiadványok foglalkoznak a témával, írnak le különböző figurakészítési módokat.
Ilyenkor mindig belátom, szegényes a fantáziám.

Igaz, én még méterben árulva sosem láttam üvegtisztító kefét, és olyat meg egyáltalán nem, amire egy nagy gyöngyöt fel lehetne fűzni.  Ez az anyag a képeket nézve ráadásul könnyen hajlítható, megtartja a formát. Egy két csavarintás, és készen van az akasztó a tetejére, vagy egy masni.


A díszek alapanyaga
Kipróbálnám, de ez nem jelenti azt, hogy most nyakamba veszem a várost, és keresek ilyen anyagot. Szerintem amúgy nagyon drága díszek lennének, bár nem ismerem az üvegmosó kiskefe árfekvését.
De ha a hobbiboltok felfedezik, mint alapanyagot, akkor biztosak lehetünk benne, hogy aranyáron fogják mérni.

Egy oldal például, ahol olvashatunk az üvegtisztító felhasználásáról: http://www.marthastewart.com/article/pipe-cleaner-decorations

2010. október 28., csütörtök

Készülődés karácsonyra

Úgy veszem észre, már van érdeklődés a karácsonyi ötletek iránt. Aki saját készítésű dologgal szeretne előrukkolni, annak idejében el kell kezdenie a munkát.

Most éppen időben vagyunk, lehet nézelődni, utána meg gyerünk, lehet dolgozni.
Most csak gondolatébresztőnek néhány ötlet.

Az unalmas, de hasznos sapka, sál együttes. Kötve, horgolva, gyerekeknek akár polár anyagból készítve.

Idén ismét divat a csíkos sál, ami remek alkalom a maradékok felhasználására. A sálban az is jó, hogy nincs szabály a szélességére és hosszára. Ahogy nekünk, vagy a megajándékozottnak tetszik, és amennyi telik a fonalból.

Sapka készítéséhez kicsit több gyakorlás szükséges, vagy pontosan kell követni a leírásokat. Nem árt előtte megtudni, mekkora fejre készítjük.

A varrott sapka, sál még egyszerűbb. A sálat le kell szabni, a két hosszabbik végét ollóval bevagdosni, és már rojt is van rajta. A sapka is egyszerűen készül, egy varrással csőszerű képződményünk lesz, majd a fejtetőnél összevarrjuk vagy behúzzuk és utána varrjuk össze az anyagot. Az alsó széle lehet olyan, hogy csak egyszerűen behajtjuk.
Díszíteni sokféleképpen lehet. Varrhatunk rá egy kis vásárolt díszt, vagy bojtot, pompont készíthetünk, de maradhat dísz nélkül is.

Az ötleteket folytatom a következő bejegyzésekben.

2010. október 21., csütörtök

Makramé: Fonalakról

Makramé: Fonalakról: "Mint minden munkánál, ugyanúgy a makraménál is az a jó, ha egyenletes a fonal vastagsága.Ez sajnos a kenderzsinegnél nincs így. Vannak olyan..."

Makramé: Őszi szett

Makramé: Őszi szett: "Az őszben az a szép, hogy nagyon színes. A hideg, a köd, a szél nem olyan kellemes, de a fák levelei lassan zöldből sárgába vagy vöröses-bar..."

Őszi szett

2010. október 15., péntek

A kreatív önéletrajzról kreatívkodóknak

Önéletrajz: A kreatív önéletrajz: "A nagy, össznépi állásvadászat idején, a technika fejlődésével, és a kitűnni vágyás igényével együtt kialakulóban van egy eddig nemigen alka..."

Fényképekről néhány gondolat

Online-világ: Fényképek: "Miért írok a fényképekről? Mert én is szeretek fényképezni, digitális fényképezőgéppel teszem, és képeim egy részét az interneten közzétesze..."

2010. szeptember 26., vasárnap

Mivel helyettesíthetjük rajztudásunkat?

Van olyan eset, amikor a barkácsolásunk rajzolással kezdődik. Szeretnénk egy állat, növény vagy bármilyen más formát szabni, és nincs hozzá szabásmintánk. Vagy karácsonyra szeretnénk díszeket készíteni, lakásdekorációt, vagy ajándéktárgyat, és jó lenne pl. egy fenyőalak.
Semmi gond, rajzoljunk egyet. Akinek ez megy, annak semmi gondja nincs. Aki viszont velem együtt nem tud rajzolni, trükkök alkalmazására szorul.
Remekül használhatóak razjtudásunk illetve nem tudásunk leplezésére a különféle süteménykiszúró formák.

2010. szeptember 25., szombat

Kis horgolások - karácsonyfadíszek

Horgolt díszeket is tehetünk a karácsonyfára. Például ilyeneket:


Horgolt karácsonyfadísz

Horgolt karácsonyfadísz

 
Lehetnek színesek is.
Szines horgolt karácsonyfadíszek
Piros horgolt karácsonyfadísz



sárga horgolt karácsonyfadísz

 A díszek még nincsenek teljesen készen. A szálvégeket kell eldolgoznom, és kitalálni, milyen akasztójuk legyen. Nekem bevált az, hogy szaloncukor akasztóra teszem a horgolt karácsonyfadíszeket. Lehet egy szál fonalból is akasztót készíteni. Ezek azért előnyösek, mert nem kell a szúrós tűlevelek között matatni leszedéskor, hanem csak egyszerűen leakasztom, illetve a külön akasztót elvágom. Ha a kis horgolt díszhez hozzáhorgolom az akasztót, akkor le kell húzni az ágról a díszt, nem lehet az egyszerűbb, elvágom a szálat és kész megoldást alkalmazni. Persze, ha egyszer használatosnak horgoljuk....

2010. szeptember 23., csütörtök

Itt van az ősz, itt van újra

Ma már végérvényesen megkezdődött a 2010-es ősz.
A napok már rövidebbek, mint az éjszakák, megyünk a sötét napok felé. De ma még ragyogó napsütésben és kék égben gyönyörködhetünk.
Az ősz a divatban is beköszönt. Az őszi divatszinekről bővebben olvashatunk a Pantone cég honlapján.
Itt egy kis kivonat belőle.


2010 ősz divatszinei a Pantone cég kiadványából.



A Pantone színkódok megnevezésükkel, zárójelben a megközelítő magyar nevükkel.
PANTONE 13-0632 Endive (endivia)

PANTONE 15-1050 Golden Glow (sugárzó arany)
PANTONE 16-1546 Living Coral (élénk korall)
PANTONE 19-1764 Lipstick Red (rúzsvörös)
PANTONE 18-3027 Purple Orchid (orchidea lila)
PANTONE 19-1526 Chocolate Truffle (csokoládé trüffel)
PANTONE 16-5418 Lagoon (lagúna)
PANTONE 18-0538 Woodbine (vadszőlő)
PANTONE 14-1107 Oyster Gray (osztriga szürke)
PANTONE 14-1307 Rose Dust (púderrózsaszín)

Nyakláncok csomózással

Íme néhány csomózott lánc. 2 méter spárga, néhány fagyöngy 6-10 centiméterenként elhelyezve.
A két végét is összecsomózzuk. Alkalmasabb a sebész csomó, mert az nem csúszik szét és nem olyan nagy bunkó.
Nyakban 2 sorosan mutat jó, de magasak próbálkozhatnak az egy sorossal is. Mondhattam volna úgy is, hogy nyaklánc és karkötő egyben. Vagy úgy, hogy többfunkciós nyaklánc:-)
Karkötőként is megállja helyét. Annyiszor tekerjük a csuklónkra, ahányszor csak sikerül. Utána eligazgatjuk.
Én csak sportos öltözethez venném fel.


 
Csomózott láncok

2010. szeptember 17., péntek

Horgolás - horgolótű

Divatos kezd lenni megint a horgolás. Nem olyan nehéz és bonyolult, mint sokan hiszik.

Néhány alapvető dolgot kell megtanulni, úgymint láncszem, rövidpálca, hamispálca, 1-2-3 ráhajtásos pálca. Ha ez már megy, akkor a többi már nem okoz nehézséget.

Az interneten rengeteg ingyenes horgolásmintát találunk.

A horgolások leírása viszont nem egységes. Miért is lenne az.
Nálunk, és Európában általában az a divat, hogy rajzokat mellékelnek a leíráshoz.
Amerikában ez nem így van. Ott csak leírják egymás után, mit kell csinálni. Semmi rajz. Ez kissé zavaró.

A különböző megnevezések sem egységesek. Úgy értem, hogy amit mi egyráhajtásos pálcának hívunk, az az angol oldalakon és újságokban double chrochet néven van említve, a single pedig a rövidpálca. Ezt meg kell tanulni, és utána már tudjuk értelmezni a mintákat.
A legnagyobb probléma a metrikus és angolszász méretezések miatt van.
Mi milliméterekben szoktuk meg a kötő és horgolótűk méretét, ez az angoloknál, és az amerikaiaknál is másképp van.
De a két helyen kétféleképpen.
Amúgy is jobb megszokni, bármilyen szálvastagságról is beszélnek, hogy Amerikában nem a metrikus mértékrendszer szerinti milliméterben adják meg azokat, hanem inchben. Át kell számolnunk.

A horgolótűk méretének átváltásához íme két táblázat.

Az egyik a nagyobb horgolótűket mutatja, amivel ruházati cikkeket készíthetünk. A másik a fémhorgolótűké, ezekkel csipkéket horgolunk vékony horgolócérnából.




Horgolótű méretek
Metrikus USA   UK  
2.00 mm - 14
2.25 mm1 / B13
2.50 mm-12
2.75 mmC11
3.00 mm - 11
3.25 mmD10
3.50 mm4 / E9
3.75 mmF-
4.00 mm68
4.25 mmG-
4.50 mm77
5.00 mm8 / H6
5.50 mm9 / I5
6.00 mm10 / J4
6.50 mm10 1/2 / K3
7.00 mm-2
8.00 mm-0
9.00 mm15 / N 00
10.00 mm P 000
15.75 mm vagy 16mm Q -
Fémhorgolótűk
Metrikus USA  UK 
0.6 mm146
0.75 mm13-
0.70 mm125
0.8 mm11-
1 mm104
1.15 mm9-
1.25 mm83
1.50 mm72.5
1.6 mm6-
1.7 mm5-
1.75 mm42
1.85 mm3-
1.95 mm2-
2 mm11
2.25 mm000
3 mm00-

2010. szeptember 15., szerda

Közeleg a karácsony, ideje készülni

Karácsonyról beszélni szeptemberben? Micsoda dolog ez?
Igaz, még távolinak tűnik, de tudjuk, nagyon hamar elszaladnak addig a hetek. Már nem is napokat írok, mert az ember csak azt veszi észre, jé, már megint szerda, csütörtök, stb. van.

Ilyenkor még nem késő megtervezni, kinek milyen ajándékot adunk.

A gazdasági válság átrendezte a pénztárcákat is, és sok helyen nem az ajándékvásárlás a legfontosabb téma.
Az ügyes kezű hobbikézműves elgondolkozhat, mivel lepje meg szeretteit. Ha már most, szeptemberben kitalálja, esélye van arra, hogy el is készülnek.

Ehhez a karácsonyi készülődéshez szeretnék a következő hetekben ötleteket adni.
Egyelőre elég, ha gondolkozunk azon, mi is lenne megfelelő ajándék a családtagoknak, barátoknak, vagy annak, akinek ajándékot szándékozunk adni. Valószínűleg kiderül, tudjuk, minek örülne, vagy mit adnánk szívesen, de annak akadálya van.
Itt jön a képbe a blogom.
Már itt várakoznak az ötletek, arra várva, hogy megvalósítsam őket, és a leírásokat elkészítsem. Nem kell óriási dolgokra gondolni, olyan kellemesen elkészíthető, kedves ajándékötletek lesznek.
Megvallom, inkább a hölgyeknek fog kedvezni, de lesz néhány férfiaknak szánt is.

2010. szeptember 13., hétfő

Új kincsek

Beszereztem néhány gombolyag kenderzsineget, makramé és egyéb célra. Van néhány ötletem,  már el is kezdtem megvalósítani őket. Sajnos a kender horgolófonal nagy csalódás, mert vékonyabb, mint a gépselyem. Azt írták, 1,25-ös tűvel lehet horgolni, hát ezt látni se lehet, nemhogy horgolni. Nem tudom, mi lesz a sorsa. Képen jól nézett ki.

2010. szeptember 3., péntek

A legegyszerűbb nyaklánc

Hozzávalók:
  • 3 db 1 méter hosszú viaszolt szál
  • 1 nagy és 6 kisebb műanyag gyöngy

Elkészítés:
  • összefogjuk a 3 szálat, félbehajtjuk, és olyan magasságban készítünk egy csomót a 6 szálra, hogy a fejünk kényelmesen beleférjen.
  • a gyöngyön áthúzzuk mind a 6 szálat
  • a gyöngy alá készítünk egy csomót
  • minden szálra felfűzünk 1-1 kisebb gyöngyöt, és készítünk egy csomót a szál végére
Az összes szálat hagyhatjuk egyforma hosszúra, de érdekesebb, ha a 6 gyöngy nem ugyanabban a magasságban van.

A nyaklánc elkészítési ideje max. 5 perc és 8 csomó.



Csomózott nyaklánc


2010. július 29., csütörtök

Elkészült a szatyor

Végre elkészült a szatyrom. Varrtam már ennél szebbet is. A varrógép nem hurkol rendesen, ezért az öltések nem lettek egyenletesek.



Ez egy egyszerű bevásárlásra alkalmas szatyor. Vászonból készült. 40X40 cm-es anyagból varrtam. 54 cm a fül hossza, ez éppen akkora, hogy a vállamra tudom tenni, ha úgy kényelmes, de nem ér le a földre. 34 cm magas lett a végén a szatyor. Kis alja is lett, 8 cm széles. Teszek bele kartont, akkor tartása is lesz, és le lehet tenni.

IRIL ékszer: Zsűrizett egyedi bőr ékszerek

IRIL ékszer: Zsűrizett egyedi bőr ékszerek: "Hamarosan megjelennek kínálatunkban az IRIL ékszerek Iparművészeti Zsűri által elismert darabjai. Féldrágakövek, bőrrel kombinálva. Itt a ké..."

2010. július 27., kedd

Elegáns nyaklánc

Mit nevezek elegáns nyakláncnak? Nem arany és ezüstékszerre gondolok, hanem szép gyöngyökből fűzöttekre. Egyforma méretű, nagy gyöngyszemekből készültekre. Az az igazi, régi, fonalra fűzött, szép csatos gyöngysor.
Mitől szépek és elegánsak? Attól, hogy nem csak felfűzzük a gyöngyszemeket egy gyöngyfűző szálra, hanem hogy a gyöngyök közé csomókat készítünk. Így a gyöngyök nem csúszkálnak a szálon, és ha elszakad, nem is gurul a sok gyöngy szerteszét.
Régen így készültek a gyöngysorok akkor is, ha nem igaziak voltak. Mostanában szerencsére ismét divatba jön. Gyöngyszemeket, ásványgyöngyöket, vagy kristálygyöngyöket is fűzhetünk úgy, hogy a dupla szálon minden gyöngy után csomót készítünk. Azért ajánlatos kipróbálni, hogy a gyöngy átmegy-e a csomón. Ha igen, vastagabb szál, vagy több szálra való fűzés a megoldás.
Ez a fajta fűzés csak fonallal történhet. Tehát a most divatosnak mondott, vagy inkább egyszerűbben készíthető drótra, damilra, drótos damilra nem. Szerintem egyébként egy gyöngysor akkor simul igazán a nyakunkba, ha puha szálra van fűzve, tehát gyöngyfűzésre alkalmas cérna, bőrvarró cérna, esetleg hímzőfonal az alapja.
Meglepve láttam egy régi, elszakadt gyöngysoron, hogy varrócérnára fűzték. Megszámoltam, 10 szál cérna volt. Persze, a mai és a régi cérnákat, anyagokat nem hasonlíthatjuk össze, de mégis jó tudni, nem kell sok pénzért megvenni a speciális fűzőszálakat, az erős cérna több szálasan használva is megfelelő lesz. Természetesen a gyöngy mérete és a fűzés módja mondja majd meg, milyen fűzőszálat alkalmazhatunk.
A példabeli nagyszemű gyöngyöknél beválhat a több szálra való fűzés.
Érdemes kipróbálni egy ilyen nyaklánc elkészítését. Ha pedig olyan hosszúságúra készítjük, hogy befér a fejünk, megspórolhatjuk a csat felszerelésével, rögzítésével járó munkát.

2010. július 25., vasárnap

Szatyor készül

Elkoptak a régi varrott bevásárlószatyraim. Pótolni kell a szatyrokat. Semmi extra nem lesz, ezek kicsire összehajtható, béleletlen szatyrok lesznek.
Régebben a méretet az A4-es lapok adták, be kellett férnie egy adag papírnak a szatyorba. A kilós kenyér is elfér benne. A nagy szatyorba sokkal több dolog fér, viszont ezért nehezebb is tud lenni. Kis szatyor, kis súly.:-) A mostani terv kicsit nagyobb szatyor, mint amilyen a régi. Vászonanyagból fog készülni, vannak maradék IKEA anyagaim, ezek pont megfelelnek a célnak. Kicsit ki is fogom díszíteni, csak módjával persze. Ez az én szatyrom lesz, de kell majd olyan is, amit hajlandó egy fiúgyermek is cipelni.
Leírás a következő bejegyzésben.

2010. június 30., szerda

A fényképezés buktatói

Apró tárgyakról nem is olyan könnyű jó képeket készíteni. Nagylátószöggel valami kis piszok a messzeségben, ráközelítve meg a fénnyel gyűlik meg az ember baja. Ilyenkor látni, mennyire más a szemünk, (vagy az agyunk?) mint az objektív.
Tegnap szép napsütés volt, már délután 5 óra körüli idő, gondoltam, végre elkészítem a fényképeket, amelyek hiányoznak az e-book-ból. Szorgalmasan kattogtattam, úgy láttam, minden tök jó, a képek élesek, a fény viszont nem, a tárgyak jól látszanak, minden oké.
Aztán megnéztem a képeket a számítógépen. A fehéregyensúgy nem állt a helyzet magaslatán. Egyszerűbb lesz ismét mindent lefényképezni. A terasz fölött zöld műanyag tető van, az objektív a háttérnek használt nyersszínű anyagot zöldes árnyalatban tálalta:-)
Keresem a megfelelő helyet, és időpontot, amikor lehetőleg vaku nélkül, színhelyes képeket tudok készíteni.

2010. június 29., kedd

Makramé, csomózás

A csomózás és a makramé nem ugyanazt jelenti. Igen, a makramé is csomózással készül, de választhatunk egy egyszerűbb módot is csomózott tárgyak készítésére. Az egyszerű csomóval készült darabokra gondolok, amikor a bonyolultabb makramécsomók helyett csak olyan csomókat kell kötnünk, mint amilyet varráskor a szál végére is készítünk.
Ha a makramét gyakorolni szeretnénk, akkor remek ötlet spárgából készíteni valami kis apróságot. Például kulcstartót, amit még használhatunk is, ugyanakkor, ha elrontjuk a csomózást, nem sajnáljuk az anyagot.


A változatok száma végtelen:-)
Lehet gyakorolni, és küldeni a képeket az elkészült makramé tárgyakról.

2010. június 25., péntek

Horgolt nyaklánc másképp

Ha nem szeretnénk dróttal foglalkozni, akkor próbáljuk ki a viaszolt szálat. Arra fűzzük fel a gyöngyöket, és horgoljunk egy láncszemsort úgy, hogy minden második szemnél leengedünk egy gyöngyöt. Ha egészen egyszerű láncot szeretnénk, akkor a láncszemsor legyen olyan hosszú, mint a fejünk kerülete. Az utolsó láncszemmel az elsőhöz kapcsolódunk, így zárjuk a kört. Ekkor egy egyszerű, gyöngyökkel díszített láncunk lesz, ami könnyű, érdekes és különleges.
Ha több kitartással rendelkezünk, több ilyen "gyöngysort" horgolhatunk, akár különböző színekben is. Az elkészült gyöngysorokat együtt is hordhatjuk.
Megunt láncunk könnyen visszafejthető, a gyöngyök ismét felhasználhatók.

2010. május 15., szombat

Mobildísz makramé csomókkal és gyöngyökkel


Ehhez a díszhez ismerni kell néhány makramé csomót is.
Hozzávalók:
Mobildísz-alap, vagyis egy olyan kis felszerelt szalag, amit a mobilra rá tudunk fűzni.
Néhány szem gyöngy

Viaszolt szál
Mérjük le, mekkora mobildíszt szeretnénk. Két szálat vágunk. A szál hossza ennek négyszerese legyen. Úgy hurkoljuk fel az alapra, hogy a rövidebbik szára kicsivel hosszabb legyen, mint amilyen hosszú díszt terveztünk, a másik ennél sokkal hosszabb lesz. Úgy készítsük ezt a két hurkot, hogy a rövidebb szárak belül, egymás mellett legyenek.


Amikor felhurkoltuk a szálakat, készítünk néhány laposcsomót. A gyöngyöt a középső két szálra fűzzük, a következő csomót a gyöngy alá hurkoljuk. Ezen a díszen csak egy gyöngy van, egy nagyobb méretű. Kisebbek használatakor sem fér el 2-3 gyöngynél több egy ilyen kis díszen. Tetszés szerint helyezzük el a gyöngyöket. Arra vigyázzunk, hogy a munka alján maradjon annyi a szálból, amivel még egy csomót tudunk kötni az aljára. A szálakat egyforma hosszúra vágjuk a csomó alatt.




Az alapra való felhurkolást csinálhatjuk úgy is, hogy a 2 szálat átvezetjük a karikán, és egy egyszerű csomóval rögzítjük. Ez egy olyan csomó, amit varráskor a cérna végére készítünk.



A viaszolt szál hiányában dolgozhatunk osztott hímzővel is, ez 8 méteres kiszerelésben, rengeteg színben kapható kézimunkaboltokban. Az osztott hímző teljes szálával dolgozunk.

Gyöngyválasztáskor vegyük figyelembe, hogy akkora lyuk legyen a gyöngy közepén, amin átfér 2 szál, de vigyázzunk, a gyöngy ne legyen aránytalanul nagy a fonalunkhoz képest. Az osztott hímzőre nem könnyű felfűzni a gyöngyöt, vékony horgolótűvel segíthetjük.


A viaszolt szál merev, ezért könnyen lehet a gyöngyöt felfűzni rá.


Jó munkát!

2010. április 24., szombat

Újabb horgolt láncok

Elkészült 3 újabb horgolt nyaklánc.
Ezek kisebb gyöngyökből készültek. A drót ezüst színű, nagyon kellemes volt vele dolgozni.
Ezek az újabb horgolt láncok is t-kapoccsal záródnak. Azt hiszem legközelebb másféle kapcsot fogok alkalmazni. Sajnos a drót nem rugalmas fajta, ezért nagyon óvatosan kell vele bánni.

2010. március 16., kedd

Tavaszi ébredés

Ez az én tavaszi ébredésemre vonatkozik. Ahogy készülnek a kézimunkák, úgy jönnek az újabb és újabb ötletek. Voltam egy kis beszerző úton, sok érdekeset és szépet láttam. Most mindjárt nekiülök, és kipróbálok egy kis gyöngyös munkát. Remélem jól fog sikerülni. Elméletben már jól megy.
Olyan ötleteket és mintákat keresek, amiket gyorsan meg lehet valósítani. Amikor az ember hetekig dolgozik valamin, és semmi látszatja, eléggé el tud menni a kedve tőle. Van egy nagyon szép hímzett terítőm, amit sok évig varrtam. Maradjunk annyiban, több, mint 15 évig készült. De legalább  nagyon szép lett. Nagyon remélem, hogy olyan fonallal van varrva, ami tényleg színtartó. Sajnos volt olyan piros gyöngyfonalunk, ami nem bizonyult színtartónak. Ugye el lehet képzelni, mi lett azzal a kézimunkával? Őszintén szólva mi sosem mostunk ki egy darabot a megvásárolt gyöngyfonalból, hogy megtudjuk, fog-e. Ez fel sem merült, hiszen színtartó volt természetesen. Aztán egyszer csak lehetett másik gyártótól származó fonalat kapni, pont olyankor, amikor a régi, megszokottat nem lehetett. Sajnos ebből az új fajtából vettünk, és ki is hímeztünk vele néhány darabot. Azóta is azon gondolkodom, vajon létezik-e módszer arra, hogy eltüntessem az anyagból a szépnek nem mondható rózsaszín foltokat.
Most pedig csinálom a gyöngyös mintát.

2010. március 11., csütörtök

Drótos láncok

Az első két lánc ajándéknak készült, már új tulajdonosuknál vannak.
Készítettem újabb kettőt. Fekete illetve arany színű drótra horgoltam őket. Az egyik lánc apró, drappos, barnás, aranyos csillogású apróbb gyöngyökből lett megálmodva, a másik nagyobb, különböző formájú üveggyöngyökből.


Arany színű dróttal, több szín, valamint a matt és fényes gyöngyök véletlenszerű sorrendjével horgolt nyaklánc.



Ez pedig a színben harmonizáló, méretben és formában változatos üveggyöngyökkel, fekete drótra horgolt nyaklánc.

Két kis részlet a horgolt drótos nyakláncokból:


2010. február 21., vasárnap

Makramé munkák

Készült néhány makramé apróság az elmúlt héten.
Fotókkal is tudom igazolni.
Egyszerű karkötők, könnyen, gyorsan készíthetők. Arra kell vigyázni, hogy ne lendüljünk bele nagyon a munkába, mert akkor nincs megállás.


Az elmúlt hét termése ez a néhány darab. Ajándéknak is kitűnő lesz, biztosan nem jönnek szembe az utcán.




Két, üveggyöngyökkel díszített karkötő.


2010. február 6., szombat

Makramé karkötő

Régen makraméztam. Jó sok évet kihagytam, de az alapcsomókra emlékszem. A leírásokat mégis gyakran nehéz olvasni, mert teljesen más neveken emlegetik, mint amikor én tanultam. Még tanfolyamra is jártam. Akkoriban egészen új dolog volt a makramé nálunk.
Ma készítettem néhány karkötőt. Egészen szépek lettek.
Van olyan, aminek a záródása egy hurok, a másik oldalon pedig egy gyöngy, és van olyan is, amikor egymással szembefordítom a két véget, és egy darabon laposcsomókat készítek. Ez utóbbinál változtatható a karkötő hossza.

2010. február 3., szerda

Szombaton pirosban

Nem gondoltam, hogy ma már a nők is éppoly veszélyeztetettek szívproblémákat tekintve, mint a férfiak. Az a baj, hogy az infarktus férfiaknál megszokott tünetei nem jelentkeznek, ezért nehezebb is felismerni a bajt.
Szombaton lesz az a nap, amikor pirosba öltözve hívhatjuk fel a figyelmet a
női szívbetegségekre."Öltözzön pirosba mindenki szombaton, akinek fontos a nők egészsége és meg akarja menteni a női szíveket!"


Szeretem a pirosat, és nem felejtek el felvenni valami pirosat szombaton.

Ennek jegyében már el is készítettem egy piros nyakláncot a damilos horgolt formában.

Jól sikerült.
A kép sajnos nem adja vissza teljesen a valóságot:-(


Horgolt nyaklánc dróttal


Szeretek horgolni.


Érdekes ékszereket lehet készíteni horgolás segítségével is. Vékony ezüst színű dróttal dolgoztam, indiai gyöngyökkel kombináltam. Ezek nagyobb, nehéz gyöngyök.


Fém horgolótűvel kell dolgozni, és számítani kell arra, hogy a fémdrót nem túl kellemes tapintású munka közben.


A drótra felfűztem 15 db gyöngyöt. Ezután elkezdtem horgolni. Az első hurok egy csomónak indult, abba öltöttem az első láncszemet. Horgoltam kb 6-7 cm-t, majd egy gyöngyöt leengedve készült a következő láncszem. Utána ismét egy láncszem. Tehát egy gyöngyös láncszem, utána egy gyöngy nélkül, és ezt ismétlem, amig elfogy a 15 db gyöngy. A másik oldalon ugyanakkora láncszemsor, mint az elején. Ha kész, hagyok rajta kb 10 cm-t, és elvágom.


Ilyen láncszemsorból még kettőt készítettem. Amikor készen volt a három sorom, összeillesztettem a három gyöngyös láncszemsort, és elkezdtem összefonni. Az elejétől egészen a végéig. Szépen eligazgattam a gyöngyöket közben. Amikor készen volt, a fonás végén összetekertem a drótot. T-kapocs került a végére. a vége előtt még egy gyöngyöt felfűztem a nyaklánc végére, utána helyeztem el a kapcsot. A kapocs karikáján átfűztem a drótot, visszahajtottam, és olyan 1,5 cm hosszan körbetekertem a kapocs rögzítése miatt.

2010. február 2., kedd

Gyöngy nyakláncok



Ma este készítettem két láncot.
A lánc nem is jó szó, mert gyöngy és damil az anyaga, csak a kapocs fém.

A recept
Hozzávalók:
  • gyöngy
  • damil
  • kapocs
  • csomófogó
  • horgolótű
  • olló
  • laposfogó


Elkészítése nagyon egyszerű. A damilra felfűzzük a gyöngyöt, két háromszor olyan hosszan, mint amilyen hosszú nyakláncot szeretnénk a végén.

Utána a horgolás következik. Az elején készítünk néhány láncszemet, majd minden láncszemnél két gyöngyöt leengedünk. Ha nem lenne elég sűrű a horgolt rész, akkor három szemet engedjünk le. Arra kell vigyázni, hogy a láncszemek jó szorosak legyenek.

Ha elértük a kívánt hosszúságot, illetve ha elfogyott a gyöngy, akkor ismét néhány láncszem csak damillal, végül elvágjuk a damilt.

Ha rövid lenne a lánc, amikor elfogy a felfűzött gyöngy, akkor vágjuk el a damilt, persze hagyjunk rá bőven a hosszra, és fűzzünk fel még gyöngyöt, és így fejezzük be a munkát.

A kapocs nálam delfinkapocs, a másik oldalon duplakarikával. A kapocshoz előbb a csomófogót fűztem fel, egy csomót készítettem, amit a csomófogóba rejtettem, és meg is erősítettem egy csepp körömlakkal. Utána a csomófogót összenyomtam, majd a kapocshoz rögzítettem.

Már készen is volt az egyedi, kicsit rugalmas, gyűrött hatású gyöngy.

A másik nyaklánc

A másik nyaklánc kicsit bonyolultabb. Ott fehér és kék gyöngyök vannak. A fehér nagyobb fajta kásagyöngy, olyan 3 mm lehet. A kékek splittergyöngyök. 14 cm hosszan felfűztem a fehéret, majd egy fehér, egy kék következett, majdnem a teljes zacskó splittert elhasználtam, kb. 90 db-ot. Utána ismét 14 cm hosszan fehér gyöngy következett.
Az elkészítése ugyanúgy történt, mint az egyszínű nyakláncé.



2010. január 26., kedd

Fényképek

Készültek kis mintadarabok a gyöngy projekttel kapcsolatban. A fotózásukat kell még megejteni. Várom, hogy kicsit süssön a nap, mert vakus képekkel nem lehet villogni.:-)

2010. január 24., vasárnap

Gyöngyözés

Heuréka!
Tegnap éjjel megvilágosodtam. Végre felfogtam, hogyan is készül a Right-Angle Weave.
El sem hiszem, sokszor nézegettem már, de valahogy nekem sosem ment egy sorba, hanem valami kupac lett. Már olvastam azt is, amikor a 10 éves kis unokahúg azonnal meg tudta csinálni, sőt, a hibája által egy új öltést talált fel, és hu meg ha, milyen ügyes a kicsike. Én meg itt ülök, és az a rajz se igazán segít. De éjszaka végre megtört a jég!!! Lehet úgy rámtekinteni, mint aki már tud Right-Angle Weave-t varrni, fűzni, vagy nem is tudom, hogyan kell ezeket hivatalosan nevezni. Sőt, még azt sem tudtam kitalálni, hogy a Right-Angle Weave magyarul hogyan is szól. Biztos egy rém egyszerű, hétköznapi neve van, és lehet, hogy már régebben csináltam én olyan láncocskát, ami ilyen kis körökkel ment tova, csak nem tudtam róla, hogy én a Right-Angle Weave nagy szakértője vagyok.
De már egészen másként érzem magam. Már csak a kezdet és vég problémájával küzdök. Ez az oka annak, hogy rettentően nehezen szánom el magam a gyöngyfűzésre. A sokszor átkötött ronda csomó azt mutatja, egy kontár szerencsétlenkedett, és azt hiszi, tud valamit. Nekem sem tetszik, és nem szeretem, ha mások kinevetnek, vagy lesajnálnak, hogy milyen szerencsétlen vagyok, aki még egy nyamvadt kapcsot sem tud odarittyenteni két mozdulattal...
Amúgy nemhiába aggódtam ezzel a kapocsüggyel. Megfigyeltem, valahogy mindig t-kapocs lesz a videón, mert annak mindkét fele tartalmaz már gyárilag egy kis karikát. A delfinkapocs nem ennyire egyszerű, főleg, mert volt, ahol még a karikát, amibe majd kapcsolom, külön kellett megvenni, és eléggé kinevettek, amikor magamtól nem vettem le a polcról. Rögtön felvilágosítottak, hogy bármely hülye tudja, hogy valami duplakarika kell a delfinkapocshoz.
Tegnap este nagyon nagy kreatív estét tartottam. Majd erről máskor.
Most viszont szeretném megosztani az érdeklődőkkel azt a videót, ami nálam az áttörést okozta Right-Angle Weave ügyben:-)
Ez bizony nem Karla Shafer videója, azon az a piros-fekete karkötő már alapból nem tetszik, és sajnos a keze és körmei amúgy is sokszor takarják a munkáját.
Tehát a videó a Right-Angle Wave-ről, ami nekem bejött:

http://www.youtube.com/watch?v=0RBg48YSxtE

Remélem másnak is érthető, hogyan kell készíteni a kis aranyost. Sajnos, angol nyelven van, de nyugi, aki nem tud angolul, közeli képek vannak, és mutogatja is, miről beszél.